Egy cikk még az első hullám idejéből, így a második elején:
Tény 1
Az otthoni ápolásban ugyanolyan közelségbe kerülünk az ügyfelekkel, mintha kórházban ápolnánk őket. A fekvő beteget az ágyban mosunk meg, öltöztetjük át, fogjuk meg a testét, a ruháját. Mivel a magyar hatóságok vagy bárki által kiadott ápoló-védő protokollt és védőruha előírást még nem találtam, beteszem ide amit az angliai közegészségügyi hatóság adott ki.
Azt ugye mindenki tudja, hogy a koronavírus eléggé jól terjed, akkor is, ha a terjesztője adott esetben tünetmentes. Éppen ezért nagyon fontos, hogy megfelelő védőruha legyen rajtunk, mielőtt bemegyünk az adott esetben fertőzött ápolthoz.
Tény 2
Itt van egy videó arról, hogy miből áll a megfelelő védőruha (PPE, personal protective equipment), illetve hogyan kell felvenni. Angolul van, de lehet érteni nyelvtudás nélkül is, mert bemutatja két nővér. Az egyik Csaba, feltételezem ő magyar is ráadásul.
Tény 3
Ez pedig arról szól, hogy hogyan kell levenni.
Tény 4
A Public Health England hivatalos videója szerint megfelelő védőruha nélkül tilos bemenni a fertőzött páciens szobájába.
Tény 5
Arról nagyon kevés szó esik, hogy az egészségügyi dolgozók, nővérek, orvosok, ápolók, pontosan mekkora veszélynek vannak kitéve. Viszont találtam ezt az oldalt, ahol a járvány miatt meghalt kollégáknak állítanak emléket, és név szerint fel is sorolják őket. Százas nagyságrendről beszélnek, és még nagyon messze a vége.
Tény 6
Ma mondták a BBC-n a kórházi dolgozók, hogy a megfelelő védőruhában is csak pár órát lehet dolgozni. Sokan nem is bírják, pánikrohamot kapnak, fejfájást, és alapból is nagyon stresszes ennyire becsomagolva dolgozni, kényelmetlen is és a kollégák nehezen ismerik fel egymást. Ezért ráírják filccel a mellkasukra, hogy ki kicsoda.
Itt van a riport ahol erről beszélnek: https://www.bbc.co.uk/news/health-52190961
Tény 7
Az is tudható, hogy nincs megfelelő védőruha mindenhol, és különösen nincs az otthoni ápolóknak.
Tény 8
Társadalmunk leginkább kizsákmányolt munkakörei – egyebek között – a nővéreké, az ápolóké. Alulfizetett, leharcolt, meg nem becsült emberek. Ők küzdenek most az életünkért, és halnak meg sokan eközben.
Kérdések
- Hogy lesz majd eztán? Úgy csinálunk mintha mi sem történt volna, és visszarendeződünk a régi tempóba? Mindenkinek más, irtó fontos dolga lesz, máshol?
- Ki és mit tesz azért, hogy ez a helyzet megváltozzon?
- Ki és hol követeli a politikusoktól, megfelelő szankciókkal, hogy végre azok elvégezzék a dolgukat és meghozzák azokat a törvényeket és gazdasági kereteket, amiben az egészségügyi dolgozók méltó módon és megfelelően megbecsülve, önmaguk egészségére is figyelve tudnak dolgozni.
Tény 9
Már Magyarországon is több idősotthon fertőzöt. Továbbá sehol nincs információ arról, hogy az otthoni ápolásban lévő idősek között mennyi a fertőzött. Az otthoni ápolásban dolgozók gyakran láthatatlanok, a fekete gazdaság keretei közé vannak kényszerülve.
Őket vajon ki védi meg, és ki látja el megfelelő védőfelszereléssel?
Pontosan lehet tudni, hogy a biodiverzitás csökkenésével egyre több járvány lesz. Nővér, ápoló pedig nem biztos. Mi a terv minderre?
Az elmúlt ötven évben az állatokról emberekre terjedt új típusú vírusok száma megnégyszerzeződött, a koronavírus csak egy újabb példája annak, amire már régóta próbáltak figyelmeztetni kutatók.
https://444.hu/2020/04/02/a-termeszet-pusztitasaban-kodolva-volt-egy-veszedelmes-vilagjarvany
Bízom benne, hogy a karantén alatt van sok embernek sok ideje ezektől a dolgokról eltöprengeni.
********************************************************************
Az Egy ápoló naplója blogról
Ez a blog egy napló, egy ápoló, egy bentlakásos angliai ápoló naplója. A “the personal is political” elve motivál arra, hogy nyilvánosan is elérhetővé tegyem. Úgy vélem, hogy a jelen társadalmi helyzetben változásra van szükség, mert elveink, céljaink, működési mechanizmusaink nem fenntarthatóak a jelenlegi formában.
A célom, hogy ezekkel az írásokkal hozzájáruljak egy fenntarthatóbb világ létrejöttéhez.
A posztok sokszor egymásra épülnek, ha folyamatában szeretnéd látni, érdemes lehet feliratkozni az email értesítőre a jobb felső sarokban látható kék gombon keresztül.
Kapcsolódó:
- Házi idősgondozás, bentlakásos ápolás, otthoni betegápolás Magyarországon FB csoport
- Tudatos öregedés FB csoport
Ha tetszett a cikk és támogatnád a munkánkat:
Egyszeri adomány
Havi rendszeres támogatás
Válassz egyet ezek közül:
Vagy add meg te az összeget:
Köszönöm szépen, hogy segíted a munkát!
Köszönöm szépen, hogy segíted a munkát!
Támogatlak! További jó munkát!Támogatlak! További jó munkát!