Ez a poszt most legfőképpen azoknak a családoknak, hozzátartozóknak szól, akik nem jártasak az idősgondozásban, és váratlanul kell megoldaniuk a rokon ellátását. Illetve főleg azoknak, akik ezt fizetett, házhoz kijáró ápolókkal, netán bentlakásos ápolókkal akarják megoldani.
Az a tapasztalatom, hogy az elején a családok még nagyon rutintalanok, és nem elég hogy egy váratlan problémát kell megoldani, a rutintalanság miatt még plusz kellemetlenségeik is lesznek az ápolókkal, mindenféle plusz költségük lesz a szervezés miatt, és számos esetben a környezetükből is negatív kritikák érkeznek majd. Ha nem elég profi a hirdetés amit feladnak mondjuk egy FB csoportban, akkor egyrészt rengeteg bántást kaphatnak az ápolóktól, másrészt nagyon nehéz lesz megtalálni és kiválasztani a megfelelő segítőket.
Megint az angol példával jövök: a jó ügynökségek nagyon komoly információs munkát is végeznek és besegítik a családokat ebbe szubkultúrába, így számukra sokkal jobban kikövezett a talaj. Magyarországon ez gyakorlatilag teljes mértékben hiányzik, ráadásul az egész műfaj a feketegazdaságba van kényszerítve a politikusok által, így még az ezzel kapcsolatos, ebből eredő nüanszok és sportszerűtlen nehezítések is a családokat várják lesben.
Erre a problémára válaszul elindítok egy speciális tanácsadást skype-on vagy zoom-on. Előre megbeszélt időpontban egy óra időtartamban felkészítem a családot az első időszak nehézségeire, adok ötleteket, tippeket, illetve elmondom, hogy kb. mire lehet számítani a magyar térben.
A tanácsadás díja 20 Eur / óra egy főre. Ha 2-3 családtag is részt vesz, akkor 25 Eur / óra összesen. Azt látatlanban kb. biztosra veszem, hogy ha teljesen új valaki a műfajban, akkor ez igen jó befektetésnek fog bizonyulni és az idegsejtek egészségét is segít kímélni.
Kérdések amiket érdemes átgondolni a tanácsadás során
- Mivel jár az, ha a rokonomat az otthonában ápolja valaki, akit erre felbérelek?
- Mire kell itt figyelni?
- Milyen problémák lehetnek?
- Mi az amit a családnak célszerű és ajánlatos nyújtani azért, hogy a jó ápoló ott maradjon, a rendszer jól működjön?
- Hogyan épül fel egy jó team az ápolásra szoruló családtag körül?
- Hol keressek ápolót?
- Mi legyen a hirdetésben?
- Mire figyeljek a kiválasztás során?
- Konfliktusok, viták az ápolókkal, és ezek megoldási lehetőségei
- Mi az ami miatt ennyi nehézség van a műfajban Magyarországon, és hogy lehetne ezen változtatni?
- Bármi egyéb kérdés ami felmerül
Kiknek ajánlom
- Azoknak, akik számára igazán fontos a rokonuk jólléte, jó ápolása.
- Azoknak, akik szeretnék minimalizáni mindazt a nehézséget, amivel ez az egész műfaj jár.
- Most még nem akut a probléma, de a jövőben várhatóan az lesz és szeretne felkészülni, előre gondolkodni.
Hogyan lehet időpontot kérni?
Aki szeretné ezt igénybe venni az keressen FB-on, az Egy ápoló naplója oldalon keresztül.
*Disclaimer
Ez az egész idősgondozási téma annyira gáz Magyarországon, hogy azt elmondani nem lehet. A károkat, a nehézségeket enyhiteni lehet azzal, ha az ember felkészült, ismeri a viszonyokat és megvannak az eszközei a kezelésre. Még ekkor is sok szerencsére van szükség, hogy az ápoló tényleg jó ápoló legyen, és a rendszer a rokon körül működni tudjon.
Én azt vállalom, hogy rengeteg olyan információt, tapasztalatot, tippet és nézőpontot megosztok, amivel a családok a jelenleginél sokkal informáltabban és profibban tudják a helyzetet kezelni és megoldani.
Csodák nincsenek, az idősgondozás rendszere Magyarországon egy rémálom. Igazi megoldásokat rendszer-szintű beavatkozással lehetne csinálni (lsd a cikket lent). Amíg pedig az nincs, addig a családok kénytelenek egyedül boldogulni. Ehhez kínálok nekik információkat és támogatást.
További info, cikkeim a témában
Ápolni kell idős szeretteid? Mire érdemes figyelni
Ápolni kell idős szeretteid? Mire érdemes figyelni 2.
A bentlakásos idősgondozás hátrányai az idős emberek és a családtagok szempontjából
Az otthoni idősgondozás helyzete Magyarországon
UPDATE 2020 feb. 26. Új hasznos cikk, Szokoli Erzsébet szociális munkás, szociálpolitikus vendégposztja, a Tudatos Öregedésen: Idősek gondozása otthon, avagy milyen állami segítség igénybevételére van mód
******************************************************************************
Ez a blog egy napló, egy ápoló, egy bentlakásos angliai ápoló naplója. A “the personal is political” elve motivál arra, hogy nyilvánosan is elérhetővé tegyem. Úgy vélem, hogy a jelen társadalmi helyzetben változásra van szükség, mert elveink, céljaink, működési mechanizmusaink nem fenntarthatóak a jelenlegi formában.
A célom, hogy ezekkel az írásokkal hozzájáruljak egy fenntarthatóbb világ létrejöttéhez.
A posztok sokszor egymásra épülnek, ha folyamatában szeretnéd látni, érdemes lehet feliratkozni az email értesítőre a jobb felső sarokban látható kék gombon keresztül.
Facebook itt: https://www.facebook.com/egyapolonaploja/
Csoportok amik érdekelhetnek:
Házi idősgondozás, bentlakásos ápolás, otthoni betegápolás Magyarországon
https://www.facebook.com/groups/idosgondozasmagyarorszagon/
Tudatos öregedés
https://www.facebook.com/tudatosoregedes/
******************************************************************************
One thought on “Tanácsadás családoknak, ha most először fognak fizetett ápolót keresni, felvenni”